Wydrukuj tę stronę
sobota, 14 luty 2009 00:00

5 Typów Citta (świadomości umysłu)

Napisał
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

5 Typów Citta (świadomości umysłu) w zależności od zdolności i gotowości do osiągnięcia skupienia (samadhi) według Yoga Sutr.

 

Kshipta - umysł rozproszony. Stan ten odznacza się niepokojem, błądzeniem i zmartwieniem. Aspirant o tym stanie świadomości nie jest gotowy na duchową praktykę gdyż trwa w ciągłym rozproszeniu i błądzeniu w mentalnych obrazach, pragnieniach, marzeniach i troskach. Umysł ma tendencje do ulegania wrażeniom, pragnieniom i zmartwieniom. Osoba w tym stanie nie jest zdolna do poznania subtelnych kwestii umysłu.

Mudha - umysł znużony. Stan ten cechuje znużenie opieszałość i letarg. Duże przywiązanie do zewnętrznego świata. Jednak w tym stanie jest już mniej niepokoju nić w stanie Kshipta. Umysł w tym stanie dalej nie jest zdolny do duchowej praktyki. Subtelne idee nie mają wpływu na umysł w tym stanie.

Vikshipta - umysł mieszany. W tym stanie występuje huśtawka od skupienia do rozproszenia. Aspirant w tym stanie może być łatwo rozproszony, mimo, że jest czasami wstanie osiągnąć pewien stopień skupienia. Umysł cechuję niezdecydowanie i poszukiwanie.

Ekagra - umysł skupiony na jednym. Jest to stan który wychodzi ponad huśtawkę miedzy stanami świadomości jak w przodku Vikshipta. Umysł w tym stanie potrafi skoncentrować się na jednej idei przez dłuższy czas. Aspirant w stanie Ekagra osiągnął koncentrację na jednej idei, utrzymuje ją przez dłuższy czas i cieszy się nią.

Niruddha - umysł doskonale skupiony. W tym stanie świadomości umysł i jego funkcje są pod całkowita kontrolą, wolny od zakłóceń i przygnębienia. Można uważać, że jest to stan ponad umysłem gdzie możliwe jest odłączenie się od aktywności umysłu. Aspirant w tym stanie jest w stanie spontanicznie wejść w głęboką medytację.

Podział ten nie jest wyjątkowo istotnym konceptem jako tako. Jest raczej opisem stanów świadomości w zależności od duchowej doskonałości.

Czytany 4518 razy Ostatnio zmieniany środa, 26 październik 2011 18:22
Navraajatha

Najnowsze od Navraajatha