;
piątek, 23 marzec 2012 07:59

Hipnoza

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(5 głosów)

 

Do zbadania tematu hipnozy i napisaniu tego artykułu zainspirowały mnie 2 sytuacje. Pierwszą z nich było wydarzenie, które miało miejsce na pewnym zlocie w Bieszczadach. Pewna osoba przekonała mnie, że nawet ja potrafię wprowadzić kogoś w stan hipnozy, zadawać pytania i uzyskiwać odpowiedzi, potwierdziło to późniejsze ćwiczenia praktyczne.
Kolejnym aktem inspiracji były dojazdy do pracy busem. Złożyło się tak, że kierowcą był wyznawca Kryszny i wieszał dżapas na lusterku wstecznym. Podczas jazdy dżapas się jakby kręcił. Z tyłu na środkowym miejscu, osoba która tam siedziała zawsze zasypiał podczas dojazdów i przyjazdów z pracy. Gdy usiadł tam ktoś inny również zasypiał. Myślałem, że ludzie po prostu zmęczeni pracą a rano, że zaspani jeszcze. Moje myślenie się zmieniło gdy złożyło się ze pewnego razu ja tam usiadłem. Jadąc i patrząc przez przednią szybę powyżej linii wzroku bujał się dżapas. Początkowo jakoś nie zwróciłem na to uwagi. W końcu zaczął mnie denerwować swoim byciem, powodował ciężkie do przezwyciężenia zmęczenie oczu i uczucie senności. Powtórzyłem taka jazdę pewnej niedzieli będąc wypoczętym. Prowadziło to również do senności. A może tak innowacyjna metoda hipnozy za pomocą bycia na tylnim siedzeniu i patrzenia przez przednią szybę? Wehikuł hipnozy ^^ Nawet podróż samochodem może być przygodą podczas której możemy się bawić w hipnotyzowanie i to bez większych problemów.

Trochę historii
Co jest stare jak ludzkość? Hipnoza… Najstarszy lud, który jest nam znany, który stworzył kulturę stosował hipnozę tak jak w dzisiejszych czasach, czego dowodzą pisma klinowe odnalezione nad Tygrysem i Eufratem.

W tamtejszych czasach wykształceni lekarze-kapłani leczyli chorych podczas snu za pomocą hipnotycznych sugestii. Wiemy to z pewnej księgi, której części zachowały się do dzisiaj, była wielokrotnie przepisywana w szkole kapłańskiej znajdującej się w Erech i przechowywano ją od zawsze. Zawiera ona również informacje na temat poziomów stanów hipnotycznych, czyli: średnia, głęboka i lekka hipnoza.

Wprowadzanie w hipnozę za pomocą metalowej, błyszczącej tarczy przed oczami, tak aby zmęczyć oczy i rozpocząć sen hipnotyczny wdrożyli w życie egipscy kapłani. Tę technikę oraz inne metody zostały zawarte w papirusie Ebersa, który datuje się na 3 tysiące lat. Podawanie odpowiednich sugestii razem z przykładaniem rąk było wówczas również znane.

W Grecji natomiast bardzo popularną odmianą hipnozy była ta podczas snu. Chorzy musieli przestrzegać pewnego rodzaju postu, złożyć ślubowanie, że zastosują się do wszystkiego co powiedzą im bogowie we śnie, a następnie udawali się do świątyni. Lwią część odgrywały tutaj również kąpiele połączone z rytuałami. Podczas snu w świątyni pacjenta, kapłan szeptał delikwentowi do ucha określone sugestie, które wraz z świątynną aurą sprawiały samo uzdrawianie. Dodatkowo po przebudzeni, choremu sen był wyjaśniany oraz przypominane było jego wstępne przyrzeczenie o wypełnieniu przekazu od bogów. Warto nadmienić, że hipnoza stosowana była również przez indyjskich joginów i perskich magów.

Definicja hipnozy

Z czym kojarzy wam się hipnoza? Na pewno wielu z was, gdy słyszy słowo hipnoza w wyobraźni posiada obraz jakiegoś guru, który pomacha z 5 razy wahadełkiem drugiej osobie przed oczami wahadełkiem po czym donośnie powie albo nawet może szepnie zaczarowane słowo, które brzmi: ‘śpisz’. Możliwe jest, że wasze oczy wyobraźni przedstawią tę sytuację również tak: psychiatra patrzy głęboko w oczy drugiej osoby co prowadzi do nagłego zawładnięcia umysłem, po czym dana osoba zasypia i wykonuje każde polecenie hipnotyzera. Takie sytuacje graniczą z cudem. Jednak jak wygląda naprawdę hipnoza?

Zacznijmy może od przedstawienia jakiejś definicji hipnozy:

„Hipnoza jest przejściowym stanem zmienionej uwagi, w którym mogą pojawić się różne zjawiska, spontaniczne bądź jako reakcja na werbalne lub inne bodźce. Te fenomeny obejmują zmiany świadomości, pamięci, wzmożoną wrażliwość na sugestie, odpowiedzi i myśli, których pacjent w normalnym stanie świadomości nie dostrzega. Między innymi chodzi tu o takie zjawiska, jak wywoływanie i tłumienie: odczuwania bólu, paraliżu, sztywności mięśni, zmian motorycznych”.

Generalnie rzecz ujmując czym się charakteryzuje stan snu? Zablokowana jest świadomość, śpiący nie posiada orientacji, umiejętność przypominania sobie jest zblokowana, osoba śpiąca nie jest krytyczna, nie posiada uwagi oraz nie można z nim rozmawiać.

Natomiast w stanie hipnozy występuje zdolność przypominania sobie, zachowana jest zdolność słyszenia dźwięków i słów, z hipnotyzowanym więc można rozmawiać, orientacja w przestrzeni i czasie jest zachowana, występuje zwiększona uwaga na sugestie, człowiek w hipnozie jest mało krytyczny a jego świadomość jest zawężona, jednak czuwa.3 zasady
Aby stosować hipnozę należy poznać jej prawa, a jest ich dokładnie trzy:

1.Każde plastyczne wyobrażenie, które cię wypełnia, pragnie, by się spełniło.

Nic nie jest w stanie zniknąć lub pomnożyć się, jedynie może się zmienić lub przekształcić. Wyjątkiem należą nasze myśli. Tworzyć je można z niczego, coś co przed chwilą nie istniało już jest. Cudowny akt stworzenia nad którym należy się zastanowić. Zanim cokolwiek zrobimy musimy najpierw o tym pomyśleć. Myśli dążą do urzeczywistnienia się. Aby się poruszyć najpierw myślimy, gdy kończy się twórczy akt pozostaje już tylko mechaniczna realizacja tego. Warunkiem jest przeobrażenie myśli w plastyczne wyobrażenie. Jeśli wyobrażeniu asystuje pragnienie spełnienia to nic nie jest w stanie przeszkodzić realizacji. Plastyczne wyobrażenie snu wywołuje sen.

2. Kiedy twoja wola i wiara są dla siebie wrogami, to zawsze i bez wyjątku pokonana zostaje wola.
Każdy kto choruje chce być zdrowy, kto wierzy, że będzie zdrowy tym szybciej wyzdrowieje. Jednak ile osób wtedy w to wierzy? Kiedy występuje stały ból i choroba jest bardzo realna, wtedy ciężko mieć pewność w szybkie wyzdrowienie. Jeśli ktoś sądzi, ze będzie mieć problemy z zaśnięciem to szybko nie zaśnie, pomimo, że chciałby szybko usnąć.

3. Prawo przeciwnego działania wysiłku

Wysiłek woli pozbawiony obrazowego wyobrażenia będzie niezrealizowany, może działać również to przeciwko temu co zamierzamy. Każda myśl ma swoje specjalne działanie, dlatego jednym z najważniejszych celów powinno być kontrolowanie myśli i umiejętność kierowania nimi by dzięki nim osiągać zamierzone cele.

Kiedy te prawa zrozumiemy, możemy je stosować tak, że nasze myśli będą dla nas pracować.Każda hipnoza się uda

Najważniejsza jest osobowość hipnotyzera. Należy mieć zaufanie do samego siebie, nikt w nas nie uwierzy jeśli sami w siebie nie wierzymy. Warunkiem niezbędnym jest uznanie dla osoby hipnotyzującej. Bez sympatii i zaufania ze strony osoby hipnotyzowanej daleko nie zajedziem. Przede wszystkim należy przeprowadzić rozmowę wstępną. Warto dowiedzieć się czy pretendent do bycia hipnotyzowanym był wcześniej w stanie hipnozy. Jeśli tak to jaka metodą został wprowadzony w hipnozę. Najbardziej odpowiednie jest wprowadzać daną osobę w ten stan tą samą techniką by spełnić jej oczekiwania. Więc najlepiej by taka osoba opowiedziała i dokładnie opisała jak była wprowadzana. W przeciwnym wypadku należy poinformować jak wygląda hipnoza i trzeba usunąć wszelakie lęki, złe nastawienie i obawy. Wiele osób oczekuje, że w transie hipnotycznym będą zupełnie nieświadomi. Po seansie są rozczarowani i nie wierzą, że byli w hipnozie.

A więc

Hipnoza jest bezpieczna, każdy zapada w nią wielokrotnie np. podczas zasypiania i budzenia się. W sumie nic szczególnego wtedy się nie dzieje. Cudowny stan spokoju, podczas którego nie zdradza się żadnych tajemnic. Hipnoza w głównej mierze polega na głębokiej relaksacji, przekuwaniu myśli w obrazy oraz podawaniu sugestii. W stanie takiego odprężenia mamy kontakt z podświadomością. Dlatego tak ważne jest zaufanie i sympatia do hipnotyzera. Bez tego pretendent nie odpręży się w odpowiednim stopniu. Warto przed pierwszą hipnozą dać pacjentowi pobyć przez 10- 20 minut w cichym pomieszczeniu z przygaszonym światłem. Najkorzystniejszy kolor w pomieszczeniu to niebieski i zielony. Warto by w tle panowała cicha muzyka. Oczywistym jest by osoba tam przebywająca miała zamknięte oczy i się odprężała. Dobry hipnotyzer jednak potrzebuje tylko swojego głosu i osobowości.

Budowa hipnozy

1. Fizyczne odprężenie
„Leżysz wygodnie, oczy zamknięte- nogi i ramiona rozluźnione i odprężone. Oddychasz spokojnie i regularnie. Oddychasz spokojnie i regularnie i z każdym oddechem zapadasz się coraz głębiej i głębiej”

2. Odprężenie psychiczne
„Nie chcesz niczego więcej, tylko być całkowicie biernym. Po prostu daj się ponieść, unieść, niech się dzieje. Nic ci nie przeszkadza. Twoja głowa jest przyjemnie wolna i chłodna”

3. Zasugerowanie spokoju i dobrego samopoczucia
„Ogromna radość dobrego samopoczucia opływa twoje ciało od stóp do głów. Coraz bardziej odczuwasz to cudowne uczucie odprężenia, które wypełnia całe twoje ciało.”

4. Otwarcie bramy do podświadomości
„W tym cudownym stanie spokoju otwiera się brama do twojej podświadomości- otwiera się całkiem szeroko, brama do twojej podświadomości. Wszystko, co powiem, wnika głęboko do twojej podświadomości i zapada w nią głęboko, i będziesz postępował dokładnie ze wskazówkami.”

5. Sugestie indywidualne

6. Zasugerowanie ponownie spokoju i dobrego samopoczucia

7. Ułatwienie kolejnej hipnozy
„ Kiedy następnym razem wprowadzę cię w ten stan, będziesz jeszcze szybciej i łatwiej w niego wchodził. Za każdym razem zapadniesz się coraz głębiej i coraz głębiej.

8. Usuwanie sugestii
„Twoje ramiona i nogi są znów rozluźnione. Czujesz się wolny i lekki. Na ‘trzy’ otworzysz oczy i poczujesz się świeżo i dobrze. Raz, dwa, trzy.”

9. Sugestia kończąca powodująca dobre samopoczucie
„Znów jesteś świadomy i pełen sił i energii. Czujesz się świeżo i dobrze.”

Techniki wprowadzania w hipnozę

Należy stworzyć relację zaufania. Hipnoza to nie „pojedynek woli” w którym silniejsza wola wygrywa. Siła woli pacjenta i hipnotyzera zostaje zjednoczona, by osiągnąć wspólny cel. Hipnoza jest bezpieczna, kiedy przeprowadzi się ją fachowo i nie powoduje skutków ubocznych. Należy jeszcze raz podkreślić, że język podświadomości to obrazy.Metoda fiksacji

Polega ona na tym by osoba tak długo skupiała wzrok na szklanej kuli, lusterku, błyszczącym guziku lub innym błyszczącym przedmiocie, aż oczy się zmęczą i zamkną. Oddziaływanie jest jeszcze silniejsze, kiedy z tyłu za pretendentem postawi się lampkę, by przedmiot koncentracji był oświetlany i odbijał światło. Punkt koncentracji ponad linią wzroku powinien być ustawiony i w odległości ok. 20 cm. Wywołuje to jeszcze szybsze zmęczenie oczu. Pozycja leżąca, stojąca lub siedząca może być stosowana odnośnie pacjenta. Jeśli punkt koncentracji będzie się kierować w dół to przyspieszy to zamknięcie oczu. Podczas całej operacji należy podawać sugestie typu: ‘twoje oczy stają się ciężkie, masz ochotę zamknąć oczy’ czy coś w tym rodzaju.

Warto rzucić sugestią typu: „Twoje oczy są teraz mocno zamknięte i nie możesz ich otworzyć. Nawet gdybyś tego chciał, to się nie da”.

Metoda fascynacji

Ta metoda wychodzi naprzeciw pewnym oczekiwaniom osób które chcą zostać zahipnotyzowane. Polega na patrzeniu osobie hipnotyzowanej głęboko w oczy. Dodatkowo osoba czuje się obserwowana i zmusza ją to do większej koncentracji. Pozycja proponowana i najbardziej słuszna to siedząca, gdy hipnotyzer znajduje się naprzeciwko osoby hipnotyzowanej. Ręce hipnotyzera leżą na kolanach pacjenta lub na jego ramionach. Wzrok znajduje się około 20-30 cm od oczu pacjenta. Wzrok hipnotyzera powinien znajdować się na wysokości nasady włosów pacjenta. Wszystkie techniki prowadzą do zmęczenia oczu osoby, która chce zostać zahipnotyzowana i podawaniu sugestii na temat zmęczenia oczu.

Metoda kontrastu kolorów


Używa się kartonu, obok siebie znajdują się prostokąty 2 oddzielone między sobą białym paskiem o szerokości 2mm. Jedne prostokąt jest żółty, a drugi niebieski. Należy nakazać wpatrywanie się w karton przez kilka minut to w jeden prostokąt to w drugi. Gdy pojawią się powidoki należy zasugerować, że hipnoza zaczyna się pojawiać i pogłębiać ją odpowiednimi sugestiami.

Czytany 12136 razy Ostatnio zmieniany piątek, 23 marzec 2012 08:09

2 komentarzy

  • Link do komentarza Paradokku piątek, 19 luty 2016 21:59 napisane przez Paradokku

    Szkoda, że nie ma nic o metodzie beztransowej gdzie hipnoza przebiega podczas zwykłej rozmowy. Polecam poczytać o niej materiały.

  • Link do komentarza mglista13 piątek, 24 październik 2014 10:13 napisane przez mglista13

    Witaj! świetny artykuł! stosowałeś już na kimś hipnozę Syriuszu? to musi być takie fascynujące! chętnie bym się jej poddała albo sama spróbowała swoich sił mentalnych..myślę,że z odpowiednim nastawieniem i relacją można zdziałać niezwykle dużo,polecam książkę Grahama Mastertona "Święty terror" mrrr..Hipnoza gra główną rolę;)
    Pozdrawiam

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.