Wydrukuj tę stronę
piątek, 13 grudzień 2019 02:45

13- pechowa liczba nie tylko w piatek

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Symbol nieszczęścia, zdrady, niewierności i nieszczęśliwego zakończenia. W sabacie tradycyjnie bierze oddział 13 czarownic. Jest to więc liczba niewątpliwie związana z magią. Związana jest z nią największa liczba przesądów i złych wróżb.

 

   Na przykład we Francji nie ma domów z tym numerem (są zastąpione przez 12 i pół), w Ameryce istnieje wiele wieżowców bez 13. piętra, w samolotach wielu linii lotniczych nie ma foteli z tym numerem, a w niektórych europejskich krajach istnieją nawet ludzie, którzy wynajmują się za stosowną opłatą jako czternasty gość. Prawdopodobnie powody "przekleństwa" tej liczby wywodzą się z czasów babilońskich - kiedy to trzynastka zburzyła harmonijny system dwunastkowy. Także na uczcie w Walhalii (mitologia germańska) zostało zaproszonych 12 bogów - jako trzynasty zasiadł przy stole niezaproszony przez nikogo złośliwy Loki (tradycja obwinia go o śmierć łagodnego Baldera - odpowiednika Chrystusa, tak więc Loki był więc swego rodzaju Judaszem).

 

   Również w tradycji chrześcijańskiej trzynastka jest pechowa - na Ostatniej Wieczerzy było 13 uczestników - jednym z nich okazał się Judasz zdrajca. W numerologii 13 jest tzw. podliczbą i jako taka jest związana z przeobrażeniem, ale także z pracą, długiem karmicznym, cierpliwością - zapowiada transformację poprzez... miłość. W religiach liczba ta była święta, np. dla niektórych plemion Ameryki Północnej (u Indian Kiowa występuje Trzynaście Pierwotnych Matek Klanu) oraz dla Żydów, u których związana jest ona z kardynalnymi zasadami judaizmu. Często uważa się, iż trzynastka ma właściwości przemieniania (12 uczniów i, jako trzynasty, Chrystus, który odmienił świat). Co więcej: zakładając, że 12 oznacza koniec cyklu, to 13 jest początkiem czegoś nowego. Dlatego też ta liczba, występująca w baśniach oraz snach, może oznaczać początek czegoś nowego, może też być zapowiedzią, iż ten nowy etap jest hamowany przez ciężar przeszłości. W "Śpiącej królewnie" trzynastka jest liczbą związaną z księżycem i rokiem księżycowym, i jest zapowiedzią przemiany. Królewna spotyka 13 wróżek i to spotkanie zapowiada nieszczęście, ale jednocześnie niesie ze sobą nadzieję - wyzwoleniem okaże się miłość. Wydaje się więc, że dar trzynastej czarownicy jest najistotniejszy: jest to cierpliwość i nadzieja. W Tarocie arkan XIII to Śmierć, czyli symbol nieodwracalnej transformacji, przemiany karmicznej - karta często niełatwa do zaakceptowania, jednak bez jakości, które niesie, nie byłoby rozwoju. Tak więc w swojej istocie trzynastka daje nam szansę na Przemianę.

Czytany 1850 razy
Lilith Black Moon

Najnowsze od Lilith Black Moon