;
piątek, 05 czerwiec 2009 00:00

Czakramy i medytacja

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Według wschodniej filozofii, człowiek posiada w swoim ciele siedem głównych czakr lub centrów energetycznych. Każde z nich jest mostem lub przekaźnikiem energii; zmienia czystą (wyższą) energię w różne jej formy i łączy ze sobą cztery ciała (duchowe, mentalne, astralne i fizyczne).

 

Czakry

Czakry są umiejscowione wzdłuż nadi (systemu kanałów energetycznych w ludzkim ciele), które są równoległe do fizycznego układu nerwowego człowieka. Siedem głównych czakr jest ułożonych wzdłuż kręgosłupa i są połączone trzema głównymi, równoległymi do siebie nadi. Środkowe nadi nazwa się sushumna i jest neutralne; nadi po lewej stronie nazywa się ida i ma charakter yin, zaś nadi znajdujące się po prawej stronie nazywa się pingala i odpowiada energii yang. Jasnowidzący dostrzegają czakry jako różnobarwne, wirujące koła lub leje. Na Wschodzie opisuje się je najczęściej jako lotusy lub kwiaty o wielu płatkach. Różne źródła przyporządkowują im różne kolory.

Pierwsza czakra, umiejscowiona u podstawy kręgosłupa (czakra podstawy - muladhara) odnosi się do żywiołu ziemi i do psychicznego węchu.

Druga czakra, svadhisthana, znajduje się poniżej pępka, jej dominującym żywiołem jest woda i jest ona związana z psychicznym zmysłem smaku.

Trzecia czakra to czakra splotu słonecznego, manipura; jest związana z emocjami i żywiołem ognia, a także z psychicznym zmysłem wzroku (jasnowidzenie).

Czwarta czakra, czakra serca, anahata, znajdująca się na środku klatki piersiowej odpowiada żywiołowi powietrza i zmysłowi psychicznego dotyku.

Piąta czakra, czakra gardła, vishuddha, umiejscowiona u podstawy gardła odpowiada zmysłowi słuchu (jasnosłyszenie).

Pozostałe dwie czakry są niezwykle ważne, ponieważ są związane głównie z wyższymi poziomami świadomości. Ajna, "trzecie oko", znajduje się między i lekko nad brwiami. Jest to ośrodek mocy psychicznych i jej rozwój może spowodować wiele skutków w tej dziedzinie. Twierdzi się, że medytacja na niej ma własności uspokajające.

W końcu mamy siódmą czakrę: czakra korony, sahasrara, znajdująca się na czubku głowy, określana jako lotus o tysiącu płatków i związana z projekcją astralną i oświeceniem.

W ciele znajduje się także wiele pomniejszych czakr. Każda czakra ma swoją głoskę i swój ton, którego się używa niekiedy do jej pobudzenia.

Tattvy

Niektórzy okultyści wolą opisywać żywioły jako tattvy, posługując się wschodnim systemem. Należy zwrócić uwagę na to, że symbole i kolory różnią się wi znaczący sposób od zachodnich.

Żywioł Tattva Symbol tattaviczny
ziemia prithivi żółty kwadrat
woda apas srebrny półksiężyc
ogień tejas czerwony trójkąt
powietrze vayu niebieskie koło
(duch) akasa czrna elipsa

YOGA

Yoga wywodzi się z Indii i jest systemem ćwiczeń fizycznych i/lub psychicznych, mających na celu udoskonalić ciało i umysł. Istnieje jej wiele rodzajów, lecz ogólnie rzecz biorąc dzieli się ją na na następujące działy:

Hatha yoga - wpływanie na umysł poprzez ćwiczenia fizyczne. Poprawia zdrowie i wytrzymałość.

Raja yoga - wpływanie na umysł poprzez mentalny trening. Poprawia koncentrację.

Mantra yoga - wpływanie na umysł poprzez afirmację i mantrowanie; pomaga osiągnąć spokój i rozluźnienie.

Medytacja

Jest to bardzo ostatnimi czasy rozreklamowana część praktyk okultystycznych. Istnieje wiele technik medytacyjnych i wiele się opowiada o korzyściach, jakie przynoszą, lecz sprowadza się to do tego, że celem medytacji jest albo relaks, albo wzmożona koncentracja. Istnieją dwa jej rodzaje...

  1. medytacja polegająca na koncentracji (skupienie),
  2. medytacja wglądu (poszerzanie umysłu).

Większość technik medytacyjnych jest tego pierwszego rodzaju. Należy do nich na przykład koncentracja na jakimś obiekcie materialnym (takim jak płomień świecy), na wrażeniach zmysłowych (np. doświadczanych podczas chodzenia lub oddychania), na uczuciu (takim jak np. miłość lub szacunek), na mantrze (wypowiadanej głośno lub w myśli) lub na wizualizacji (takiej jak opisana poniżej medytacja nad czakrami). Medytacja koncentracyjna jest, mówiąc prosto, formą autohipnozy.

Mantra to jedna lub kilka sylab lub wyrazów, które są głośno powtarzane (często śpiewane). Prostą, lecz potężną mantrą jest mistyczne słowo "OM", które w Indiach było od dawna kojarzone z jednością i boskością. Można używać go jako pomocy we wprowadzaniu się w wibracje harmonii i miłości lub przed rytuałem, po to, aby "wejść w nastrój" i po nim, aby "odegnać siły". Mantrę "wibruje się" wypowiadając ją na głos nieco ciszej i niższym tonem oraz z większym naciskiem. Pod koniec dźwięk powinien w naturalny sposób "wygasnąć". Potężne mantry, takie jak "Om" potrafią sprawić, że powietrze wokół ciebie drży w wyczuwalny sposób. Śpiewanie mantr może prowadzić do lekkich zawrotów głowy i hiperwentylacji.

Drugi główny rodzaj medytacji - medytacja wglądu - jest analizą myśli i uczuć dokonywaną w celu uświadomienia sobie ich iluzoryczności oraz subiektywności doświadczeń. Czyni się to po to, aby uzyskać poszerzenie świadomości. Pod tą kategorię podpadają takie stwierdzenia, jak "Ciało nie jest mną". Większość medytacji buddyjskich jest tego rodzaju.

Medytacja na czakrach

Istnieje szczególny rodzaj medytacji koncentracyjnej, który nazywamy medytacją na czakrach. Jest to joga kundalini - praktyka pobudzania energii psychicznej (kundalini) mającej swoje źródło u podstawy kręgosłupa, tak, aby popłynęła przez sushumnę, pobudzając po drodze czakry. Praktyka ta, przez niektórych uznawana za niebezpieczną, jeśli będzie wykonywana przez wystarczająco długi okres czasu z pewnością wywoła pewne skutki psychiczne i fizyczne. Nie powinna ona być podejmowana przez epileptyków oraz osoby niezrównoważone emocjonalnie lub chore na serce. Mimo iż technika ta jest prosta, jej skutki mogą być bardzo znaczące. Z początku rezultaty mogą się pojawiać godzinami po ćwiczeniu, podczas snu. W miarę, jak każda kolejna czakra jest energetyzowana, pojawiają się pewne moce psychiczne (siddhi) aż do osiągnięcia czakry korony i przez to - pełnego oświecenia. Czasem kundalini budzi się sama z  siebie.

Medytacja ta polega na tym, że po prostu koncentrujesz się na czakrach, zaczynając od czakry podstawy i poruszając się powoli w górę wizualizujesz energię czakry podstawy wznoszącą się w górę w twoim ciele i ożywiającą każdą z kolejnych czakr. Można w ten sposób medytować od 15 min do pół godziny dziennie. Dobrze jest połączyć to z jakimiś ćwiczeniami hatha yogi lub innymi ćwiczeniami fizycznymi, aby uelastycznić kręgosłup. Na proces ten ma wpływ również dieta. Wznoszenie się kundalini może być odczuwane jako "wibracja", ciepło lub światło.

Zdrowie i dieta

Z pewnością dieta i sposób, w jaki traktujesz swoje ciało, będzie miało wpływ na twój umysł, a w magii trzeba jak najsprawniejszego umysłu. Dlatego twoje ciało musi być tak zdrowe, jak to tylko możliwe. Ćwicz regularnie, dbaj o dietę i nie rób niczego, co negatywnie wpłynęłoby na twój umysł. Palenia, alkohol i narkotyki powinny być zarzucone lub przynajmniej ograniczone. Umysł jest w stanie sam wytworzyć każdy stan, w jaki go te substancje wprowadzają. Najlepszą zasadą jest umiar we wszystkim, co spożywasz. Są to wszystko zresztą dość oczywiste zalecenia. Być może będziesz chciał ograniczyć spożycie cukru i wysoko przetworzonych produktów. Wielu okultystów zaleca dalej idące zmiany w diecie, np. niejedzenie mięsa. Nie da się zaprzeczyć temu, że pożywienie ma wpływ na nasze ciało, umysł i ducha. Wpływ ten może zostać określony jako "współczynnik ciężkości". Oto lista różnych rodzajów jedzenia w kolejności od najlżejszych do najcięższych...

  1. sałata i inne rodzaje zieleniny,
  2. owoce i większość warzyw,
  3. biały ryż i inne ziarna,
  4. orzechy, fasola i inne strączkowe,
  5. ser, produkty mleczne, jaja,
  6. ryby, jedzenie pochodzące z morza,
  7. drób,
  8. wołowina, wieprzowina i inne czerwone mięsa.

Zauważ, że najcięższe są mięsa, zwłaszcza czerwone mięsa. Ogólnie rzecz biorąc "cięższe" jest to, co ciężej strawne i co zawiera więcej protein. Jednakże "ciężkość" nie zależy bezpośrednio od ilości kalorii.

Z  różnych powodów ilość lżejszych i cięższych pokarmów w Twojej diecie ma wpływ na twoje doświadczenia magiczne. Jedzenie większej ilości rzeczy "lekkich" lub jedzenie mniejszej ilości pożywienia wzmaga receptywność (poziom energii). Nadmiar potraw "ciężkich" za to może być pomocny w "sprowadzeniu cię na ziemię", gdy "przesadzisz". Są to oczywiście uogólnienia, często trzeba będzie wielu dni nowego rodzaju odżywiania, aby efekty stały się zauważalne. Osobiście nie polecam radykalnych zmian w odżywianiu, poszczenia lub niedożywienia. Twoje zdrowie jest znacznie ważniejsze od chwilowych skutków w magii, jakie może dać przedłużający się post.

Poczwórny oddech

Jeśli chodzi o ćwiczenia fizyczne, tak samo zaleca się umiar, z zachowaniem szczególnej ostrożności przy chorobach serca lub układu oddechowego. Jednym z najpożyteczniejszych ćwiczeń fizycznych jest pranajama, lub kontrola oddechu, należąca do ćwiczeń hatha jogi.

Głównym celem pranayamy jest relaksacja ciała i umysłu. Istnieje wiele rodzajów pranayamy, lecz na początek wystarczy ćwiczenie zwane poczwórnym oddechem. Składa się ono z czterech krótkich wdechów i czterech krótkich wydechów. Cały jeden cykl ma zajmować ok. 3s. Podczas wykonywania ćwiczenia wszystkie mięśnie powinny być rozluźnione. Z początku mogą się pojawić lekkie zawroty głowy, spowodowane hiperwentylacją, która jest skutkiem pranayamy. Podczas ćwiczeń siedź wyprostowany na krześle z zamkniętymi oczami. Zacznij od minuty ćwiczeń dziennie i powoli wydłużaj ten czas do 5 min. Jeżeli będziesz stosował pranayamę przed swoimi magicznymi działaniami, pomoże ona w wejściu w "magiczny nastrój". Jest także doskonałą pomocą do relaksacji i uwalniania napięcia. Pranayama nie powinna być uprawiana w miejscu o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Inne ćwiczenia, na jakie być może warto zwrócić uwagę, to hatha yoga, jogging lub spacery.

Czytany 5461 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 20 październik 2011 23:33

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Polecamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.