;
poniedziałek, 11 kwiecień 2011 00:00

Szkółka tarota- Interpretacja Głupiec Mag. Lekcja 3

Napisała
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Karty tarota służą nie tylko jako przedmiot medytacji i drogowskaz na mistycznych i magicznych ścieżkach. Używa się ich też do przepowiadania przyszłości. We wróżbach stosuje się podobne zasady jak w zwykłej grze, ale samymi rozkładami zajmieniy się dopiero pod koniec kursu. W dzisiejszej lekcji zajmiemy się interpretacją dwóch pierwszych Atu, przy czym muszę dodać, że ich interpretacja zależna jest również od tego czy karta upadnie obrazkiem do góry czy też obrazek będzie odwrócony.

0) Głupiec.

Podstawowe cechy:

Szaleństwo, ekstrawagancja, wariactwo, nowa droga, wieczna wędrówka,działanie kierowane instynktem,entuzjazm, nowe perspektywy, niewinność. Odwrócony: odwrócenie się od życia, apatia, nieostrożność,brak przeanalizowania sytuacji,szaleństwo, chaos w życiu.

Głupiec oznaczony jest cyfrą zero ale w niektórych taliach może mieć również wyznacznik XXII. Na podstawowych taliach czyli takich które są najlepsze do nauki wróżenia np. Wirtha przedstawiony jest jako mężczyzna z brodą w czapce frygijskiej. Jest to człowiek wędrowiec który beztrosko podróżuje po świecie szukając prawdy czy też innego życia. Jego głowa uniesiona jest wysoko i dumnie, a wzrok spogląda w przyszłą drogę. Jedynie pies który rozrywa mu spodnie nie pozwala zapomnieć o przeszłości a być może i przed czymś ostrzega. Pies jest więc przyjacielem wędrowca, ale i zarazem czymś przed czym głupiec się odpędza. Swój dobytek dźwiga w worku na łyżce co jest oznaką jego zachłanności,ale i porzucenia dotychczasowego życia.Trzeba też zwrócić uwagę na oznaczenie głupca jako karty 0. Świadczy to o tym, że ten Atu jest symbolem nicości. Samego głupca zaś nie wiążą zakazy i nakazy. Skąd więc nazwa tej karty? Głupiec to wędrowiec który porzucił dotychaczasowe życie z myślą, że dobra doczesne zaprowadzą go do lepszego świata czy też poznania prawdy. Jeżeli mamy do czynienia z talią gdzie głupiec stanowi XXII pozycję oznacza on oszalałego mędrca, który doszedł do końca swej drogi tylko po to by się przekonać, że wszystko w co do tej pory wierzył jest iluzją. Trzeba zwrócić uwagę też na to, że karta stanowi dla nas ważny przekaz a mianowicie : coś się kończy by coś się mogło rozpocząć.Mówiąc o tym niedługo czytelnicy będą mogli się przekonać jak bardzo to karta jest dynamiczna i ile ma wspólnego z Atu o nazwie Śmierć. Głupiec sygnalizuje też początek zdarzeń i cyklów oraz wszelakich przemian.Pytanie które się nasunie czytelnikowi to skąd zmiana numerów głupca w niektórych taliach. Wynika to z faktu, że tarot początkowo był stosowany jako gra zaś głupiec mógł zastąpić każdą z kart. Dlatego też głupiec jest symbolem nieliczenia się z konsekwencjami, niezależności i pełnej wolności.

Głupiec a sfery życia:

Uczucia/ partnerstwo/ rodzina: Głupiec mówi nam tu o niedojrzałości uczuć, uczuciach płytkich które łatwo znikają. Wskazuje, że osoba o którą pytamy kocha jedynie własne życie i to je obdarzą prawdziwą miłością nie liczac się z innymi osobami oraz tym jakie jego postępwanie może mieć konsekwencje dla innych.Niedojrzałość emocjonalna jest niestety cechą głupca,ale i świadczy o tym, że jest to osoba która tryska optymizmem. Interpretacja więc często zależy do ewolucji samego pytania.Karta odwrócona symbolizuje biseksualność, dziwactwa związane z intymną sferą życia, strach przed uczuciami lub skrywaną prywatną tajemnicę.

Stan psychiczny/obraz psychologiczny: Mówi nad o tym, że nasza psychika lub osoby o którą pytamy została oczyszczona i znajduje się w stanie euforycznym wolnym od chorób psychicznych ale jednocześnie nie zdającym sobie sprawy z zagrożeń. wskazuje osobę która znajduje się raczej w stanie psychicznego dziecka czyli ciekawej świata, otoczenia, wciąż poznającej i szukającej. Karta uczy również tu śmiania się z samych siebie, lecz jest ostrzeżeniem przed osobowością której łatwo stracić równowagę psychiczną.W karcie odwróconej mówi nam o braku samokontroli, orientacji i doświadczenia.

Intelektualizm/ nauka/ kariera: Głupiec symbolizuje problemy z koncetracją,osobę ruchliwą, niekonsekwencję w działaniu i zaczynianie paru projektów na raz. Osoba ta jest jednak inteligentna lecz jej problemem jest przekraczanie norm i popadanie w utopię co jest dobre dla artystów a już niekoniecznie dla biznesmenów.Głupiec wskazuje na upór, problemy z koncentracją, osobowość skłonną do nałogów i folgującą zachciankom. Jako karta odwrócona wskazuje na osobę ekscentryczną, niedojrzałą i bezmyślną.

Pieniądze/praca: W tej sferze życia karta jest dość dobra bo wskazuje na chwile kiedy wszystko jest możliwe i nie ma barier ani zahamowań. Trzeba jednak uważać na absurdalne i utopijne pomysły które mogą dla nas skończyć się źle oraz nadmierne bujanie w obłokach. W pytaniach o prace najczęściej oznacza okres pełen ruchu o nowych projektów ale także przy tym pośpiech i nerwowość.Natomiast zawsze oznacza również brak kontroli nad finansami.Jako karta odwrócona oznacza: rozrzutność, ucieczkę przed odpowiedzialnością a nawet biedę i bezdomność.

Zdrowie fizyczne: Możliwe niegroźne stłuczenia oraz wszystkie choroby wieku dziecięcego, łącznie z tradzikiem. Karta odwrócona: niegroźne symptomy poważnej choroby.

Kombinacje z innymi kartami:

Jest ich wiele jak i kart tarota jednak warto wymienić te które każdy powinien znać ucząc się tarota: obok Śmierci lub Wierzy oznacza myśli samobójcze i osobę skłonną do tej ostateczności. Przy karcie Wisielen oznacza osobę upartą która nigdy nie ustąpi, jeżeli znajduje się obok Diabła i Księżyca to znak, że wykonany był urok natomiast którakolwiek z tych kart odwrócona wskazuje na złożeczenia łącznie z klątwami. Przy buławach i mieczach w pytaniach o zdrowie wskazuje poważniejsze urazy kości.

1) Kuglarz (lub Czarodziej, Mag)

Podstawowe cechy:

Umiejętność posługiwania się mową, wola, samoświadomość, ciągły ruch, panowanie nad żywiołami, twórczość pasja, eksperyment, zaangażowanie. Odwrócona: manipulacja, sytuacje wymykające się spod kontroli, oszustwo.

Mag przedstawia mężczyznę lub kobietę w kapeluszu o kształcie lemniskaty. Po swojej lewej stronie,odpowiadzialnej za intuicje trzyma w ręku różdżkę. Jest ona zwrócona w stronę niebios co oznacza panowanie nad losem oraz prawo własnej woli. W swojej prawej dłoni, stronie dopowiadzialnej za rozum trzyma złotą monetę jako znak owoców panowania nad niebiosami. Jego stopy są mocno oparte na ziemi co oznacza człowieka o twardej osobowości. Zaś pytanie które trzeba sobie zadać brzmi skąd więc nazwa kuglarz? A więc przedmiotami leżącymi na stole potrafi żąglować tak by stworzyć nową rzeczywistość. Przedmioty te nie tylko posiadają kolory kart, ale też symbolizują pewne sfery życia. Na przykład kubki -uczucia, noże- umysł, monety- ciało, kości do gry- przyznaczenie, zaś sakwy oznaczają skrytość działań maga- to właśnie w nich chowa rezultat swoich prac. Jego strój czerwono- niebieski symbolizuje sprawy duchowe i cielesne oraz stanowi symbol równowagi wśród nich. Mag znajduje się w otoczeniu przyrody co wskazuje na jego silny kontakt z nią, a w skarajnych przypadkach nawet ujarzmienie.Numer którym oznaczony jest Mag czyli I oznacza początek i aktywny, twórczy umysł. Jego zadaniem jest samoświadomość a przez to połączenie ducha z materią. Jego nienaturane położenie ciała wskazuje na symbol sfastyki która jest oznaczeniem, słońca, tworzenia a także symbolem alchemicznego psyche dojrzałego do zmian i transformacji na drodze do doskonałości.W analizie ogólnej karta mówi o sytuacjach które wymagają natychmiastowej reakcji i umiejętnego rozwiązywania problemów. Mówi również o silnej osobowości, reprezentuje osobę gotową na zmierzenie się z każdym problemem, świetego oratora. Przy pozycji odwróconej oznacza oszusta i manipulatora, symbolizuje moment bierności oraz niższego poczucia wartości.

Kuglarz a sfery życia:

Uczucia/ partnerstwo/ rodzina: Atu Mag wyraża bezwzględne zaufanie swojej osobie, Jego uczucia są również jasno określone do innych osób.Określa osobę powściągliwą i opanowaną, ale mówiącą prawdę o swoich uczuciach. Wyraża on je głównie przez swoje umiejętności i czyny.Jako karta odwrócona oznacza człowieka wykorzystującego innych, poczucie wykorzystania i małostokowość.

Stan psychiczny/obraz psychologiczny: Oznacza osobę która zyskuje bądź zyskała w zależności od pytania poczucie własnej niepowtarzalności i odrębności przez długi proces.Osoba ta całą duszą i ciałem kroczy do realizacji celu. Karty dookoło niej symbolizują zbiór podrzędnych cech, ale wszystkie one prowadzą do niezależności i ogromnej samoświadomości.Jako karta odwrócona oznacza brak pasji w życiu, brak wyobraźni oraz osobę z natury nieuczciwą.

Intelektualizm/ nauka/ kariera: poszukiwanie bez wytchnienia znaczenia rzeczy oraz wydarzeń. Symbolizuje osobę inteligentną, czynną i praktyczną, która przyjmuje stanowisko kreatora rzeczywostości jakby wszystko było zależne od jego woli. Mag symbolizuje człowieka który przez zrozumienie świata kreuje go wg.swojego uznania i woli. Oznacza również rówonawagę w działaniu i ogromny zmysł analityczny.Jako karta odwrócona oznacza słomiany zapał, niespójność i przecanianie swoich własnych możliwości.

Pieniądze/praca:Oznacza pełnię możliwości, zdolność do rozwiązania wszelkich trudności które stoją na drodze do realizacji celu. Szybkie podejmowania decyzji zapewni korzyści finansowe. Mag sam decyduje co go w tej sferze życia spotka i cel który podejmie na pewno zostanie przez niego osiągnięty. Posiada bowiem zdolności i możliwości do rozwiązania problemu.Jako karta odwrócona oznacza manipulację, osobę słabą, kombinatorstwo.

Zrowie fizyczne: Mag oznacza osobę w pełni witalną jeśli oczywiście nie jest odwrócony. Jeżeli zaś pytamy o przyszłości i zagrożenia ze zdrowiem lub mamy do czynienia z odwróconym obrazkiem to ten Atu jest symbolem urazów w obrębie głowy łącznie z wylwem, krtań, słuch, alergię i problemy z mową.

Kombinacje z innymi kartami:Obok Diabła, Wieży lub Śmierci oznacza rzuconą klątwę lub czarną magię zaś obok odwróconej karty kochankowie oznacza niewierność.

Czytany 16491 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 01 listopad 2011 14:23

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Polecamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.